Neurolingvistické programovanie - NLP
Možno ste aj vy na vlastnej koži zažili človeka, ktorý vstúpil do dverí a celá miestnosť bola jeho. Postavil sa pred Vás a hovoril. A Vy ste viseli na jeho perách a súhlasili ste s každým jeho slovom. Mali ste pocit, že by ste to sami nepovedali lepšie, že Vám hovorí z duše. Priamo Vám a priamo k Vám. Obdivovali ste jeho prenikavé myslenie. A až neskôr ste si uvedomili, že to, čo hovoril, boli triviálnosti, chronicky známe fakty - jasné Vám a aj všetkým ostatným. Uvedomili ste si, že nepovedal nič nové, nič prevratné, nič, čo by ste Vy dávno nepoznali. Alebo ste si dokonca s prekvapením a istou naštvanosťou na samého seba uvedomili, že si odporoval, že obsah jeho vystúpenia mal logické trhliny, že fakty, ktoré uviedol, by mali nevyhnutne viesť k celkom iným záverom.
Ľavá mozgová hemisféra je označovaná ako dominantná, pracuje s jazykom, logikou. Spracúva informácie analytickým spôsobom, vyhodnocuje, počíta. Pravá mozgová hemisféra naopak pracuje synteticky. Pracuje intuitívnym, holistickým spôsobom. Je citlivá na tón hlasu, na jeho intenzitu, vníma gestá, mimiku, je citlivá na kontext, v ktorom sa komunikácia odohráva. Ale nevníma obsah, nie je schopná dokonca vyhodnotiť nakoľko sú informácie konzistentné, logicky správne, pravdivé.
Výskum ukázal, že pri vystúpení pred skupinou ľudí je 55% dojmu určeného rečou nášho tela, gestami a vizuálnym kontaktom, 38% intonáciou hlasu a len 7% obsahom vystúpenia.
V čom teda tkvie úspech presvedčivých rečníkov, či dokonca manipulátorov a podvodníkov? V tom, že zamestnajú a vyradia vašu dominantnú hemisféru a informácie vám podajú tak, že ich logiku nebudete analyzovať. Aj o tom je NLP. Aj tomuto vás NLP naučí predísť.
Všimli ste si, že niektorí ľudia sú schopní nadviazať rýchly bezprostredný kontakt a porozumenie s kýmkoľvek doslova behom pár sekúnd? A prostredníctvom tohto porozumenia dosiahnuť, čo chcú? Ako to robia, kde je tajomstvo ich úspechu? Ich nástrojom je vytvorenie raportu - okamžitého súladu s ich komunikačným partnerom. Aj toto je obsahom NLP tréningu.
Ako si zachovať chladnú hlavu a nedať sa vyviesť z miery v stresujúcej situácii? Ako sa sústrediť na to podstatné a vytvoriť si vnútorný kľud, harmóniu, pocit sebaistoty? Odpoveďou je kotvenie zdrojov - jedna zo základných techník NLP.
Neuro-lingvistické programovanie je model ktorý popisuje, ako si ľudia vytvárajú poznatky o svete, svoje presvedčenia, vysvetľuje, akým spôsobom vznikajú vzorce chovania - naše dlhodobé a stabilné spôsoby reagovania na svet a na iných ľudí - ako sa ľudia sami, pod vplyvom prostredia a učenia "programujú".
NLP vychádza z kognitívnych vied a vysvetľuje, akú rolu hrá náš mozog, naše "neuro" štruktúry. Vysvetľuje, akým spôsobom vnímame svet, ako pracujú naše zmysly, pretože tie sú vstupnou bránou všetkých informácií, ktoré o svete máme. Zmysly predstavujú prvé filtre, ktoré nám vnímanú "skutočnosť" modifikujú. Pracujú tieto filtre v náš prospech? Niekedy áno, a niekedy možno práve naopak. Naša neurológia podmieňuje nielen náš neviditeľný proces myslenia ale aj naše viditeľné fyziologické reakcie na myšlienky a udalosti. Preto sa nám pri myšlienke na naše úspechy rozžiaria oči a pri predstave niečoho nepríjemného možno zvýši tep. Telo a myseľ tvoria neoddeliteľnú jednotu. Telo tak nereaguje len na "reálnu" udalosť, ale už len spomienka na ňu je schopná spôsobiť zmenu nášho prežívania. Možno triviálny poznatok, ale jeho dôsledky sú zásadné. Aj s tým pracuje model NLP.
A konečne "lingvistická" časť zdôrazňuje to, akú významnú rolu hrá v našom živote jazyk. Tým ako udalosť reprodukujeme ju nanovo vytvárame, tým, ako o sebe hovoríme, vytvárame seba, svoju sebadefiníciu, a toto sebavnímanie ovplyvňuje naše konanie, naše plány, náš život.