Systemický prístup

O čom je systemika? O tom, že nežijeme izolovaní, že sme súčasťou systémov. Rôznych. Tvoríme si ich, rodíme sa do nich, dostávame sa do nich.  Rodina je systém, krajina v ktorej žijeme je systém, náš pracovný tím je systém. Sme prvkom systému, jedným z prvkom, ktorý ho tvorí a zároveň ním je tvorený a ovplyvňovaný.
Náš materinský jazyk je systém. Ten najdôležitejší.  Žijeme v jazyku, narodíme sa doň, sme nútení sa ho naučiť. V jazyku myslíme, jazyk štrukturuje naše myslenie a preto aj naše chovanie. Jazyk prestavuje rámec, v ktorom naše skúsenosti nadobúdajú význam. Je to spôsob, ako komunikovať s ľuďmi, aj so sebou samým. Čo nedokážeme pomenovať, o tom nedokážeme myslieť. Čo nedokážeme myslieť, nedokážeme vykonať. 


Svet aký je, je konštruktom našej mysle, je takým, akým ho vnímame, my sami sme konštruktérmi svojho sveta. Sme odkázaní na vytváranie konceptov o svete, "máp sveta", ktoré nám uľahčujú orientáciu v ňom. A každý z nás má svoje vlastné mapy, svojich vlastných sprievodcov po realite, a tak ako tie naše, aj mapy všetkých ostatných vznikli na základe jedinečných skúseností, zážitkov, preto sú iné. A my ich nepoznáme, nevidíme do nich, môžeme len pozorovať, ako sa druhý na základe svojich máp chová, a z toho usudzovať.  Niekedy sa nám môžu zdať nepochopiteľné, niekedy nás rozdielne "mapy" privedú do konfliktov. Preto je dôležité o mapách rozprávať, nechať si vyložiť, aké územie mapy popisujú. Ale hlavne pochopiť, že “mapa nie je územie”. Pretože mapa je vždy len model. Model, ktorý vystihuje územie viac alebo menej presne. Dokonca i máp existujú rôzne druhy a nie každá mapa je pre orientáciu na danom území rovnako užitočná. Ak je mojím cieľom poznať hranice medzi štátmi, meterologická mapa je takmer bezcenná. Môže sa však hodiť v inej situácii. Preto je dobré mať v zásobe viacero máp a dokázať vytiahnuť tú správnu alebo si vytvoriť mapu novú. Takú, ktorá nás úspešne dovedie k cieľu. Čo ovšem predpokladá, že človek vie, čo chce a kam smeruje. Navyše mapa je statický model, pričom život sa mení každým okamžikom. Preto aj mapy, ktoré doteraz slúžili perfektne, je užitočné z času na čas aktualizovať. 

 

Okrem sociálneho konštrukcionizmu a teórie jazyka mala na vznik a rozvíjanie systemického prístupu veľký vplyv kybernetika.  Vychádzjúc z jej princípov považuje systemika sociálne systémy za autopoetické - sebarganizujuce sa systémy, poukazuje na ich operacionálnu uzavretosť a z nej vyplývajúcu nemožnosť direktívnej inštrukcie.  Zdôrazňuje rekurzivitu - spätnú väzbu, od lineárnej kauzality prechádza ku kauzalite cirkulárnej. Tieto myšlienky sa stali súčasťou manažmentu, vzdelávania, psychológie a mnohých ďalších sociálnych vied.

 

Pre ďalšie informácie doporučujeme nasledujúcu literatúru a naše tréningy:

Aris Von Schlippe: Systemická terapie a poradenství

Watzlawick Paul:  Pragmatika lidské komunikace

Watzlawick Paul: Jak skutečná je skutečnost?

Harlen Anderson: Konverzace, jazyk a jejich možnosti

Klára Giertlová: Manažovať a koučovať systemicky? Áno

Steve de Shazer: Zázračná otázka

Peter Szabo, Daniel Meier: Koučovanie: krátko, jednoducho, účinne

Bateson Gregory: Mysl a příroda - nezbytná jednota